رژیم غذایی

ترازو های قد و وزن فراتوزین پس از سنجش قد و وزن افراد و با توجه به مقادیر آن و مقدار اضافه وزن اقدام به ارائه رژیم غذائی جهت یک دوره شش روزه می نمایند که این دوره میتواند جهت هفته های بعد نیز تکرار گردد..

این جدول شامل شرح نوع مواد مصرفی / مقدار حداقل واحد در نظر گرفته شده جهت آن / مقدار کالری موجود در واحد فوق  و در نهایت مقدارمیزان مصرف از واحد های در نظر گرفته شده جهت استفاده در روز میباشد.

ضرب اعداد روزانه هر قلم غذائی در کالری مربوطه آن در واقع بیانگر دریافت کالری روزانه از آن ماده غذائی می باشد. بنابراین مجموع این ضرائب در جدول فوق برابر با کالری دریافتی روزانه میباشد.

 رعایت ترتیب روزانه جدول ارائه شده الزامی نبوده و فرد میتواند با توجه به وضعیت ، محدودیت و تمایلات شخصی اقدام به تعویض روزهای درج شده نماید. همچنین میتوان برخی از اقلام را با توجه به واحد مصرف وکالری آن وتعدادی که در جدول درج شده با مواد غذائی دلخواه دیگری که معادل باشند جابجا نمود.

 حال جهت روشن تر شدن موضوع بهتر است به مفهوم علمی و کاربردی کالری توجه فرمائید:

به مقدار انرژیی که دمای 1 کیلو گرم آب را یک درجه بالا ببرد کالری گویند ولی در بیان ساده و کاربردی آن در رابطه با وضعیت اضافه یا کمبود وزن اشخاص می توان گفت در بحث کالری ، منظور نظر ما انرژیی میباشد که بدن برای کلیه اعمال حرکتی و حیاتی خود بدان نیاز دارد و مقدار میانگین مورد نیاز آن برای یک فرد 70 کیلو گرمی حدود 2500 کالری میباشد (البته افرادی که دارای مشاغل سخت و تحرکات بدنی بیشتری هستند لزوما به کالری بیشتری نیز احتیاج دارند حتی تا 3000 کالری) .  

 در زندگی روز مره دانستن کالری موجود در مواد غذائی جهت کنترل دریافت کالری  و مصرف آنان میتواند مارا در امر کنترل وزن و سلامت بدن خود رهنمون سازد که در ذیل به مهمترین و پر مصرف ترین مواد غذائی در سبد خانواده های   ایرانی اشاره می گردد:

ولی بهتر است قبل از آن به چند نکته مهم ذیل اشاره نماییم  :

1- ورزش در کنار رژیم غذائی میتواند نتیجه مطلوب و ماندگار تری ایجاد نماید و تنها رژیم غذائی توسط هیچ کس توصیه نمیگردد. بد نیست بدانیم 20 دقیقه ورزش سبک میتواند 100 کالری از کالری های دریافتی را از بین ببرد.(بسوزاند)

2- برای داشتن یک رژیم خوب شخص باید ابتدا 10٪ کاهش وزن را هدف خود قرار دهد و کاهش وزن حدود یک کیلو گرم در هفته بسیار مناسب تر از مقادیر بیشتر میباشد.کلا رژیمهای بسیار سخت و سنگین که سبب کاهش وزن بسیار سریع در هفته و زمان کم شود نیز به هیج وجه توصیه نمیشود.

3- رژیم غذائی هر شخص با توجه به متابولیسم بدن شخص ، نوع فعالیتهای روزانه ، جنسیت و داشتن بیماری هائی نظیر قند ، قلب ، تیروئید و فشارخون و... میتواند کاملا فردی و جداگانه باشد و رژیمهای ارائه شده توسط ترازوهای قد و وزن فراتوزین فقط جهت افراد کاملا سالم با سبک زندگی معمولی و نرمال پیشنهاد میگردد در غیر اینصورت بهتر است با مشاوران و پزشکان تغذیه مشورت نمائید.

4- وعده های غذائی را به دفعات بیشتری تقسیم کنید.

5- مناسب تر است کالری های روزانه دارای ترکیب مصرف ذیل باشد:

20٪ مواد پروتئینی (موادی که منشاء آنان حیوانات است)

55٪ کربو هیدرات (موادی که منشاء آنان گیاهان است)

25٪ چربیها (که میتواند از هر دو منشاء بوجود آید)

5- مصرف سبزی و سالاد بدون سس بطور نا محدود مجاز است.

6- تعریف BMI : شاخص BMI نشان دهنده وضعیت لاغری ، تناسب و چاقی فرد تحت اندازه گیری میباشد.        ( قد X قد) / وزن = BMI

بدین ترتیب که اگر 18> BMI نشان دهنده کمبود وزن و لاغری ، BMI بیشتر از 18 و کمتر از 25 باشد نشان دهنده تناسب وزن و اگر BMI بیشتر از 25 باشد اضافه وزن و چاقی را نشان میدهد.

البته شاخص BMI به نسبت مردم نواحی مختلف متغیر است.

بطور مثال برای آسیای جنوب شرقی شاخص BMI متاسب باید مابین 17 و 23 باشد.

برای اروپای شمالی شاخص BMI متاسب باید مابین 19 و 26 باشد.

برای ایران نیز بهتر است شاخص BMI  مابین 19 و 24 باشد. البته در منابع علمی (جتی برای ایران) ممکن است اعدادی مابین 18.5 و 25.5 را ذکر نمایند و ما با توجه به جمیع جوانب BMI متناسب را مابین 19 و 24 انتخاب مینمائیم.ضمنا جهت بانوان با توجه به نوع اسکلت بندی بهتر است عدد 24 به 23 تغییر یابد.(که البته ما آنر در محاسبات لحاظ کرده ایم)


با آرزوی سلامتی و موفقیت

ترازوی قد و وزن